Bitcoin  sa stal za posledné roky dosť vyslovované slovo. Stretnem sa s ním skoro všade kam sa len pozriem. Či sú to už web stránky alebo nejaké diskusné fóra, vždy nájdem minimálne jeden článok alebo príspevok na tému prečo Bitcoin áno. Dal si však niekedy niekto aj jednoduchú otázku: „Prečo Bitcoin NIE?“ Lebo minimálne ja áno.

Keď ktokoľvek začne skúmať zdroje o BC, dozvie sa v prvom rade informáciu, že je to virtuálna mena založená na princípe P2P, a tiež, že je to decentralizovaný menový systém. Podľa mňa to však je stále len nejaký experiment v oblasti ekonómie, sociológie a kryptografie. Je pekné že táto mena žne úspech v podobe záujmu v posledných rokoch, ale ako je možné, že „mena“, ktorá mala byť pre ľudí k bežnému použitiu je stále len v kybernetickej podobe? Keď som si tak prechádzal hlavou túto hlavnú myšlienku, napadla ma veta, ktorú na začiatku „boomu“ veľmi dlho dookola rozprávali v televíziách a v rádiách: „Táto nová revolučná mena nahradí momentálne padajúce euro a dolár.“ A v tom som sa zamyslel nad tým, ako ale chcú priaznivci nahradiť dlho ovládanú menu niečím, čo nikto nebude môcť podľa ich vlastných slov ovládať. Ďalšou takou „skulinkou“ v mojej hlave bola podotázka: „Ako sa podarí systému donútiť starých ľudí učiť sa platiť virtuálnu menou?.“ Ale to je len také odbočenie od témy a nechal som sa zviesť cestou mojich myšlienok... Nehovorím, že BC je úplne zlý nápad, ale nejako sa neviem stotožniť s ľuďmi, ktorí ho tak strašne vychvaľujú.

Pri analyzovaní BC ma časom začali zaujímať všetky „pre“ a „proti“ tohto slávneho vynálezu. Čím viac a ďalej som hľadal na internete, tým viac sa mi toto divadlo zdalo byť zábavnejšie, lebo všade som videl tie neskutočne sfanatizované komentáre ľudí, ktorí robia tzv. Bitcoin minner. O čo sa jedná? Nakoľko Bitcoin je virtuálna mena, potrebuje mať svoj zdroj energie. Nakoľko táto mena nie je zabezpečená žiadnou bankou ani majiteľom, tak funguje na princípe, že každý kto má zapojený počítač do siete, robí hnací motor tejto mene.

A prečo vlastne Bitcoin neuznávam a  je to pre mňa stále len experiment? Z jedného uhla pohľadu je to hlavne v tom, že je to mena internetu. Zaujímavosťou napr. je, že ak si porovnám e-shopy, ktoré ponúkajú tovar za BC a zároveň je ponúkaný tovar aj legálny, je ich menší počet, ako tých e-shopov, ktoré ponúkajú tovar nelegálny.  Dosť ma zaujala v tejto súvislosti situácia, ktorá nastala po vyslovení výroku amerického senátora v roku 2011 Charlesa E. Schumera, citujem: "Umožňuje ľuďom nakupovať nelegálne drogy ako heroín, kokaín či metamfetamíny a neodhaliť pritom svoju identitu, keďže cez tento počítačový program sa uskutočnené transakcie nedajú nijako vypátrať." Po prejave tohto senátora hodnota Bitcoinu raketovo vzrástla. Tak sa pýtam: „K čomu to vedie? Je táto mena vytvorená na to, aby si ľudia za ňu v budúcnosti mohli nakúpiť chlieb alebo potraviny, alebo pomáha ľuďom obchádzať zákon tým, že ak človek nakúpi za Bitcoin, jeho identita je úplne skrytá pred verejnosťou a zákonom?

Bitcoin nikdy nemôže nahradiť reálnu menu, a podľa mňa túto skutočnosť najlepšie vystihol článok z portálu oPeniazoch, kde je krásne vysvetlené, že prečo Bitcoin nikdy nenaplní myšlienku, kvôli ktorej bol vytvorený. Ten článok spomína napríklad to, že Bitcoin síce môže byť „Paypal“, ale nikdy z neho nebude dolár. A hlavne nie v prípade, že sa ceny tovarov v Bitcoinoch prepadnú za rok až o 98%...