Za posledné roky sme boli svedkami viacerých situácií, kedy vďaka výraznej volatilite a panike na finančných trhoch došlo k prudkému a výraznému odklonu akciových ETF od ich podkladového akciového indexu, a to dokonca v priebehu iba jedného jediného obchodného dňa. Naposledy tak bolo aj v auguste minulého roka, kedy akciové trhy po celom svete zasiahla vlna mohutných výpredajov akcií v Číne. Výrazné odklony z augusta 2015 prinútili viacerých analytikov, odborníkov a trhových komentátorov, zamyslieť sa nad podstatou a bezpečnosťou ETF. Jeden z článkov venujúcich sa tejto téme bol uverejnený koncom minulého roka aj v „The Wall Street Journal“. Nakoľko túto tému považujeme za dôležitú a hodnú pozornosti, jeho preložený obsah prinášame aj našim čitateľom.

Predstavte si, že sa pozriete na index S&P 500 a poviete si, že áno do tohto chcem investovať. Index je ale bezrozmerné číslo, čiže samotný index nakúpiť alebo predať nemôžete. Je tu ale viacero možností ako index zobchodovať, a to napríklad cez derivátové kontrakty alebo nakúpiť  každú akciu spoločnosti, ktorá je v indexe zastúpená (čo by bolo ale drahé), alebo práve cez Exchange Traded Fund (ETF). V tomto článku sa budeme venovať práve otázke či sú veľmi obľúbené ETF vôbec bezpečné.

ETF sa stali pre niektorých investorov strašidelnými. Po 23 rokoch a investíciách v objeme 2 biliónov USD sa začalo bližšie rozprávať o tomto produkte, ktorý je akýsi bratranec klasických podielových fondov. Problém nastal najmä dňa 24. augusta 2015, kedy cena ETF výrazne odskočila od svojho podkladového aktíva. Samozrejme, otázka regulácie pri ETF nie je novinkou, ale práve 24. august reguláciu ETF postavil na „nohy“ a úplne novú úroveň.

Takže čo si má investor myslieť? Sú obavy ohľadom ETF oprávnené? Investori, ktorí chcú alebo už obchodujú ETF, by sa určite mali zamyslieť nad nasledujúcimi otázkami.

Existujú záruky pri investovaní do ETF?