Na základe dohody s Jurajom Bednárom o pokračovaní nášho seriálu sa budem snažiť k téme Bitcoinu (BTC) prispieť svojou troškou a ja. Nakoľko je BTC relatívne nový a ambiciózny globálny projekt, existuje tu široký priestor na polemiku, a tak ako existuje celý rad zástancov tejto virtuálnej meny, existuje aj množstvo jeho kritikov. Dohodli sme sa však, že svoje články nebudeme stavať na momentoch, na ktoré môže mať síce každý svoj subjektívny názor, avšak v konečnom dôsledku nie sú „k ničomu vedúce“, ale obidvaja sa k BTC vyjadríme spôsobom, aby bol pre čitateľa prakticky prínosný.

Teoretické úvahy o tom, či je BTC alebo iné virtuálne meny vhodnou náhradou za súčasný menový systém a či sa im tento triumf niekedy v budúcnosti vôbec podarí, alebo či je kameňom úrazu BTC do budúcnosti jeho deflačná povaha a podobne, necháme na teoretikov ekonómov. Obaja sa totiž zhodneme v tom, že BTC je veľmi zaujímavým technologickým a ekonomickým experimentom, ktorého postavenie v globálnej ekonomike nevyrieši nikto iný ako čas – budúcnosť.

Juraj vo svojom článku  čitateľovi vysvetlil ako sa dá fyzicky získať BTC, kde a akým spôsobom sa dá uložiť a nakoniec aj použiť. Pozrel sa naň teda v prvom rade ako na nový a fungujúci platobný systém (protihodnotu pri výmene za tovar a služby). Ako sám píše: „Preto ich mám, aby som ich používal.“

Je jasné, že vo svete existuje veľké množstvo ľudí, ktorí vnímajú BTC v prvom rade podobným spôsobom ako Juraj. Existuje však aj veľká skupina ľudí, ktorí naň od prvého momentu nazerajú výlučne ako na potenciálnu investíciu (alternatívnu investíciu). Ja osobne som sa s BTC prvýkrát stretol začiatkom roka 2013 a priznám sa, že od svojho prvého kontaktu s grafom som sa naň pozeral úplne rovnako – iba ako na artikel možnej investície alebo špekulácie. Prečítal som si zopár článkov a blogov na internete, utvoril si vlastný názor a povedal som si – „nie“.

Klamal by som však, keby som tvrdil, že BTC ma investične nikdy nelákal. Problém však bol v tom, že som evidoval jeho príliš veľkú volatilitu, a navyše, žiadnym spôsobom som si nevedel odôvodniť a vôbec len predstaviť, čo tvorí jeho hodnotu. Keď v apríli 2013 jeho kurz presiahol hranicu 200 BTC/USD povedal som si, že je to len obyčajná bublina. Následný prepad ma iba utvrdil vo svojom odhade a k BTC som sa následne postavil úplne odmietavo.